Jak zabezpečit jízdní kolo proti krádeži

 
Bohužel řada z nás má tu nemilou zkušenost, že mu bylo odcizeno jízdní kolo nebo elektrokolo. Proto Vám přinášíme několik rad a tipů, jak svého dvoukolového miláčka zabezpečit.
 
V České republice ročně odcizí zloději až tisíce jízdních kol. Způsobená škoda dosahuje mnoho milionů korun. Ukrást kolo je otázka skutečné chvilky. Proto je nutné vybírat místa, kde své kolo či elektrokolo odložíme. Samozřejmě je nutností své kolo zabezpečit a zároveň ho mít nejlépe stále na očích. Největší chybou je podcenit celou situaci a kolo jen tak někde opřít o zeď, lampu, značku apod.
 
Jelikož jsou zloději kol stále vychytralejší a mají lepší vybavení, je vhodné zvolit to správné zabezpečení, které bude co největší překážkou. To nejlepší, co můžeme udělat, je danou osobu od nekalých úmyslů odradit. Vybrali jsme proto pro Vás několik bezpečnostních zámků a cykloalarmů, které zaručeně ochrání Vaše kolo či elektrokolo.

Zámky na kola a cykloalarmy

Cykloalarm Gallop

Cykloalarm Gallop je dobrou volbou jak ochránit své kolo i elektrokolo. Montuje se na sedlovou nebo rámovou trubku. Pohybový senzor snímá změny polohy a vibrace. Pokud tedy někdo začne manipulovat s kolem, spustí se okamžitě poplach. Výkon sirény je 105dB. Citlivost se dá nastavit na 3 úrovně. Více o tomto cykloalarmu si přečtěte přímo v detailu produktu. Jeho cena je pouze 290,- Kč.

Bezpečnostní lankový zámek Zoeman CL6 s akustickým alarmem

Bezpečnostní zámek s alarmem Zoeman je skvělou volbou, jak ochránit Vaše kolo. Silné ocelové lano 12 mm není vůbec snadné přeštípnout. Součástí zámku je i akustický alarm o síle 110 db. Pokud někdo cizí uchopí kolo nebo pohne se zámkem, tak se spustí  poměrně nepříjemný zvuk a kolo se tak stane ihned středem pozornosti a nejde ho bez povšimnutí ukrást. Tento zámek patří k nejoblíbenějším bezpečnostním prvkům. Více o zámku si přečtěte v cyklopřísušenství. Jeho cena po slevě je 697,- Kč (Původní cena 899,- Kč).

Zámek na brzdový kotouč Zoeman DB6 s akustickým alarmem

Ocelové tělo zámku z velmi kvalitní oceli slouží k uzamykání brzdových kotoučů. Ocelový zámek v uzamčeném stavu na kotouči znemožňuje pohyb kola či elektrokola. Pokud někdo začne s kolem manipulovat, spustí se integrovaný akustický alarm o výkonu 110 db. Více informací o zámku na brzdový kotouč si přečtěte v detailu produktu. Jeho cena je 499,- Kč.

Obloukový zámek Zoeman EB6 s akustickým alarmem

14 cm dlouhý oblouk je vyroben z 12 mm silné oceli. Zasouvá se do těla zámku s akustickým alarmem o síle 110 db. Zámek je přimontován kovovou objímkou, která je utažena pomocí dvou šroubů. Stačí, aby někdo začal se zámkem manipulovat, a do 15 vteřin se spustí alarm. Čtěte více o obloukovém zámku Zoeman. Jeho cena je pouhých 519,- Kč.

Pancéřový kabelový zámek Sekura PK SC 401

Velmi kvalitní zámek za skvělou cenu. 25 mm silné ocelové lano s flexibilními články a pancéřovým opláštěním. Jeho délka je 100 cm. Bezpečností hlavice Sekura má krytku proti prachu. Jeho cena je pouhých 537,- Kč. Více o pancéřovém zámku si přečetěte v detailu produktu.

Zásady bezpečnosti proti ukradení kola

Pokud si koupíte některý z vybraných zámků, či vlastníte jiný, je také nutné dodržovat několik bezpečnostních zásad. Zámek jistě udělá mnoho a alarm také, ale je vhodné:
 
1. uzamykat kolo či elektrokolo na takových místech, kde nebude mít zloděj dostatek času ho ukrást. Jsou to místa, kde se pohybuje hodně lidí. Mnoho lidí se také snaží spolehat na kamery městské policie apod.
 
2. kolo uzamykejte jen k pevným předmětům, které jsou ukotveny do země, zdi apod.
 
3. vhodné je uzamknout své jízdní kolo dvěma či více zámky, jeden přes rám a druhý přes přední či zadní kolo.
 
4. než se od svého kola vzdálíte, sundejte z něj vše, co lze snadno ukrást jako jsou světla, brašny, computery apod.
 
5. nevýhodu mohou být také "rychloupínáky", díky kterým lze např. snadno povolit přední či zadní kolo, podle toho, které jste připoutali např. ke stojanu, a kolo ukrást.

Registrujte kolo/elektrokolo do databáze

V posledních letech také čím dál více lidí své jízdní kolo nebo elektrokolo registruje do databází. Nejde však o přímou ochranu, ale o vhodný preventivní prvek, který může zloděje odradit.
  • Oblíbená je registrace do databáze městské policie. Výrobní číslo kola strážnicí vloží do své databáze a zároveň Vám dají nálepku, která upozorňuje, že je dané kolo registrováno v databázi MP
  • Dalším variantou je možnost využít službu Krimistop. Díky patentované technologii je Vaše kolo chráněno díky mikrotečkám a mikročipům. Dá se tak snadno identifikovat.
  • Registrovat můžete také své kolo do Centrální evidence zvířat a věcí za jednorázový poplatek 240,- Kč nebo na stránkách Vasekola.cz, kde je registrace zdarma.
  • Unikátní systém Datatag ochrání Vaše kolo i elektrokolo. Nabízí více prvků pro přístup k indetifikaci. Obsahuje viditelné i ukryté identifikátory včetně nejmodernějšího UV nátěru. Systémy Datatag poskytují špičkové identifikační značení spolu s pravděpodobně nejobsáhlejší databází svého druhu na světě. K tomu navíc Datatag úzce spolupracuje se státní i městskou policií v jednotlivých zemích, kterou vybavuje čtecími zařízeními a poskytuje jim nepřetržitý přístup k registru včetně pravidelných školení. A to vše Vás vyjde maximálně do 1000,- Kč. Podívejte se do našeho cyklopříslušenství, kde systém ochrany kola proti krádeži Datatag nabízíme.

Tým Elbikes.cz