Elektrokára pana Kosnara

Pamatujete si na pana Karla Kosnara? Přijel za námi se svojí po domácku vyrobenou elektrokoloběžkou, se kterou do minulého roku najezdil více než 3600 kilometrů. Nešlo jen tak o obyčejnou elektrokoloběžku, ale o víceúčelové přibližovadlo. Dalo se na něm přespat pod plachtou nebo ho naložit nákladem. Připomeňte si jeho výtvor v naši fotogalerii.

A proč Vám vlastně připomínáme něco, což už víte? Stalo se to tak, že pan Kosnar, jako správný kutil nezahálí, a z jeho dílny vyjel další model elektrokoloběžky, který je samozřejmě zase o něco lepší.

Pan Kosnar stvořil koloběžkovou káru tříkolku, která má vpředu v obvodovém rámu kyvně umístěné přední kolo se stupátkem a sedátkem koloběžky. Pro jízdu na nerovném terénu koloběžka zůstává svislá a zadní kola kopírují terén. Stupátko koloběžky je zavěšeno nízko nad zemí, ale při najetí na překážku se zhoupne výš dozadu a přes překážku se tak v pohodě přesmýkne. Mezi zadními koly je prostor pro přepravu nákladu nebo spolucestujícího a sedátko. Stojící spolujezdec může stát ve směru jízdy a držet se madla. Další možností je sedět zády nebo po směru jízdy. 

Elektropohon je uskutečněn jako elektrokolo s motorem v předním kole, zakoupený jako set na přestavbu kola. S motorem 250 W není problém s předpisem pro jízdu na veřejných komunikacích. Také šířka 90 cm odpovídá povolenému maximu pro přívěsné vozíky za kola. Ostatní výbava, jako odrazky a osvětlení odpovídá výbavě jízdního kola.

Nejmenší kapacita baterie 6Ah vystačí na 50 min. maximálního výkonu, po rovině 25km/hod. Praktický dojezd i 40 km, podle stupně připomoci motorem. Nabytí baterie 2A/42V trvá 2 hodiny. Elektrotříkolka spotřebuje 1/3 kWh, asi 2 Kč. Pomocný benzinový motor by za hodinu spotřeboval přibližně 0,5 l za 20 Kč.

Filosofie nápadu je založena na minimalizaci nákladů na dopravu (okolo domova), lehké vozítko, nízký výkon, využití do města, na cyklostezky, výlety i zábava. 

Na koloběžce není třeba sportovní oblečení, dá se jet v civilu i dlouhé sukni. A to bez řidičáku, nebo věkového omezení. Desetileté dítě na této káře odveze dospělého.

No nejsou ty ručičky pana Kosnara opravdu zlaté? Pokud máte dotazy, připomínky či jen chcete pochválit práci pana Kosnara, navštivte náš facebook. Další fotografie jeho nové elektrokáry si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.