Všechny důležité informace o bateriích

V této sekci se dozvíte vše důležité o bateriích pro elektrokola. Jaké typy existují, jak je správně nabíjet, jakou mají výdrž, kapacitu, životnost a další informace.

Elektrokola od Elbikes.cz jsou vybaveny těmito druhy baterií:

https://womens-jewelry.kenkashoes.com/

Naše elektrokola jsou vybavena bateriemi typu Li-Ion (Lithium Ion) a Li-Pol (Lithium-ion polymer). V současné době se testují také baterie typu LiFePO4. Nebezpečné materiály, jako třeba kadmium nebo rtuť, tyto baterie neobsahují. Starší typy olověných akumulátorů s kyselinou sírovou (tzv. Lead Acid) nepoužíváme, protože mají vysokou hmotnost a krátkou životnost.

 

  • Baterie Nickel Metal Hydride (NiMH) mají vysokou kapacitu. Rychle se nabíjí a jsou velice spolehlivé. Tyto baterie se dají skladovat v nabitém i vybitém stavu. Pro zachování kapacity a funkčnosti se musí 3x během roku několikrát nabít a vybít. Jsou konstruovány na 500 nabíjecích cyklů, poté se musí repasovat. Složení baterie: Kladná elektroda – nikl. Záporná elektroda – hydrid směsi kovů. Elektrolytem je louh draselný. Více o NiMH bateriích na Wikipedii.

     

  • Baterie Lithium Ion (Li-Ion) mají zvýšenou kapacitu a jejich velkou výhodou je nízká hmotnost. To se samozřejmě odráží na vyšší ceně oproti bateriím NiMH. Jsou konstruovány na 1000 dobíjecích cyklů. Složení baterie: Kladná elektroda – směs kysličníků lithia s dalším kovem. Záporná elektroda – uhlík se směsí dalších chemikálií. Elektrolytem je směs esterů. Používají se jako sety cylindrických článků typ 18650. Více o Li-Ion bateriích na Wikipedii.

 

  • Baterie Lithium Polymer (Li-Pol) jsou nejvíce komerčně užívaným typem. Mají  nejlepší poměr mezi váhou, výdrží a životností. Samovybíjení mají velmi nízké a jsou citlivé na přesné nabíjení. Proto je potřeba používat pouze nabíječky dodávané výrobcem. Tyto baterie se používají v modelech elektrokol AGOGS, nyní s maximální kapacitou přes 440Wh.  Více o Li-Pol bateriích na Wikipedii.

 

  • Baterie Lithium Železo Fosfát (LiFePo4) jsou netoxické a mají nižší výrobní náklady, než ostatní typy baterií. Díky požitým materiálům dokáží velice rychle absorbovat a vydávat energii. Jejich velkou výhodou je vynikající teplotní stabilita a schopnost dodat vyšší proud. Počet cyklů je daleko vyšší, ale na druhou stranu mají nižší napětí a hustotu energie a tím pádem větší nárok na prostor. Při srovnání s Li-Pol baterií má při stejné velikosti menší kapacitu.

Při nabíjení se všechny baterie zahřívají, ale to je při nabíjení normální stav.

 

Má baterie paměťový efekt?

Je v povědomí, že paměťový efekt nastane ve chvíli, když je baterie opět nabíjena, přičemž předtím nebyla zcela vybita. Baterie si pamatovala svojí poslední zbytkovou kapacitu před tím, než se začne opět nabíjet. Pokud by tomu tak bylo, užitková doba baterie se bude postupně snižovat. Baterie, které používáme u našich výrobků (Li-Ion, Li-Pol) nemají žádný a nebo zcela zanedbatelný paměťový efekt.

 

Je možné samovybíjení baterií u elektrokola?

Pokud se baterie při plném nabití odloží a nepoužívá se, tak postupně ztrácí svojí energii. Procento samovybíjení je 5 až 15 % za měsíc při pokojové teplotě. Pro ochranu baterie je potřeba po dojezdu připojit nabíječku a snažit se udržet baterii v nabitém stavu.

Naprostým nesmyslem je, že hluboké vybíjení prodlužuje životnost (NiMH) bateriových článků.

 

Jaká je kapacita baterie a jaký má být počet cyklů nabíjení?

Kapacita baterie je množství elektrického náboje, který je baterie schopna pojmout.

Ampérhodina (Ah) je měrnou jednotkou kapacity baterie. Používáním a stárnutím baterie klesá kapacita každého článku a tím pádem i celé baterie. Dalším faktorem, který má vliv na klesání kapacity baterie je klesající teplota a tak při zimním provozu dochází k rychlejšímu vybití. Počty cyklů, které jsou uváděny u baterií, zaručují její kapacitu na 60 – 80 %.

 

Jakou výdrž má baterie v elektrokole?

Z uvedených hodnot se dá velice jednoduše vypočítat informace o výdrži baterie. Jako první vynásobte napětí baterie (V) Ampérhodinami (Ah). Získáte tím hodnotu Watt-hodiny (Wh).

Všechny modely elektrokol, které prodáváme mají tuto hodnotu uvedenou. Dále musíte vydělit hodnotu (Wh) udávanou spotřebou elektřiny kola, která je udávána ve Wattech (W). Výsledek se rovná  přibližné době po kterou bude baterie fungovat. Například 360 Wh baterie / 250 W motor je 1,44 hodiny.

Dojezd elektrokola ovšem z této hodnoty nelze odvozovat, protože z pravidla bývá ovlivněn mnoha dalšími faktory. Například elektrokolo nejede stále na plný výkon.

 

Jaká je životnost baterie?

Pokud baterii skončí její životnost, tak ji nevyhazujte na skládky ani nespalujte. Baterie se musí recyklovat speciální cestou.

Takovou baterii doneste do naší provozovny. Servisní centrum Elbikes.cz, Hubertova 231/2, Liberec 15.

 

Jak správně nabíjet baterii na elektrokole?

Pokud je baterie poškozená a vykazuje malou kapacitu, tak se to zjistí již při formátování baterie u výrobce nebo prodejce.

Pokud si u nás zakoupíte elektrokolo, doporučujeme uživatelům v průběhu prvních nabíjecích cyklů provádět tyto cykly celé. To znamená nabíjet baterii až po odpojení článků a nabít ji opět do plné kapacity.

Je důležité, abyste věděli že záruční doba a životnost jsou dva různé pojmy. Životnost se odvíjí od intenzity a způsobu používání baterie a rozhodně nemusí být stejná jako záruční doba.

 

Proč se uvádí záruční doba na baterii 24 měsíců a životnost 6 měsíců nebo 1000 cyklů?

Záruka na ty části baterie, které nejsou nijak zvlášť citlivé na neodborné zacházení uživatele (obal baterie, elektronika BMS, nabíječka) jsou kryty standardní zárukou 24 měsíců. Chemická část baterie (aku-packy) mají omezenou záruku 6 měsíců či 1000 cyklů DOD (Depth of Discharge) dle toho co nastane dříve (počet cyklů lze odhadnout ze stavu článků). V případě, že je deklarován pokles výkonu baterie po uplynutí některého z výše uvedených parametrů, reklamace nemůže být uznána jako záruční.

Pokud Li-Pol nebo Li-Ion bateriový pack vykazuje jakékoliv poškození nebo malou kapacitu, prokáže se to okamžitě již při primárním formátování u výrobce, případně v rámci prvních 10 nabíjecích cyklů (přibližný počet cyklů do bezplatné garanční prohlídky elektrokola u prodejce).

V průběhu prvních cyklů baterie vždy doporučujeme všem uživatelům námi prodávaných elektrokol preventivně provádět cykly celé. Tedy nabíjet baterii až po odpojení článků baterie a poté ji nabít najednou do plné kapacity.

Nezapomínejte proto, že záruční doba a životnost baterií jsou dva různé pojmy. Životnost je dána způsobem a intenzitou používání a nemusí být stejná jako záruční doba. Při intenzivním užívání může být životnost kratší než poskytovaná záruka.

 

Tipy pro prodloužení životnosti baterie u elektrokol

Elbikes.cz doporučuje několik důležitých tipů pro správnou péči o lithiové baterie, které vycházejí z našich dlouholetých zkušeností. 

 

Tip 1 – Formátování a Re-formátování baterie

Každá Lithiová baterie, kterou předáváme zákazníkovi je tzv. naformátovaná. Baterie je tedy od nás 2x plně vybitá a nabitá. Při tom také testujeme správnou kapacitu baterie a funkčnost elektroniky. Pokud baterie není v průběhu doby používání plně vybíjena, doporučujeme provést alespoň 1x ročně re-formátování baterie, tedy její kompletní kapacitu vybít, ať už jízdou či u servisu.   

 

Tip 2 – Pravidelné používání baterie / elektrokola

Nepoužívaná baterie stárne paradoxně rychleji. Pokud majitel baterii pravidelně používá, tedy vybíjí a nabíjí, tak má baterie delší životnost. Při nabíjení pozor - nabíječka by měla být připojena kontinuálně max. 24 hodin.

 

Tip 3 – Nenechávejte baterie dlouho vybité

Nejhůře jsou na tom baterie, které jejich majitel nechal odstavené s malou kapacitou po dlouhou dobu. Ve vybité lithiové baterii se obvykle spustí proces oxidace, což negativně ovlivňuje kapacitu a také životnost baterie. V případě odstavení elektrokola (např. v zimním období) doporučujeme baterii plně nabít alespoň jednou za 90 dnů.

 

Tip 4 – Vyhněte se extrémním teplotám

Velké teplo či velká zima negativně ovlivňují výkon a zkracují životnost baterie. Nikdy byste neměli skladovat baterii venku, kde by mohla být vystavena dlouhodobě teplotě pod 0 ºC. Stejně tak nedoporučujeme skladovat baterii při teplotě nad 30 ºC.  Při používání se vyhněte dlouhodobému parkování elektrokola na přímém slunci.  

 

Tip 5 – Časté nabíjení

Abyste dosáhli maximální životnosti baterie, nabíjejte jí po každé jízdě, bez ohledu na ujetou vzdálenost a stav nabití baterie. Po dlouhé jízdě v letním období je dobré vyčkat přibližně 30 minut před zapojením nabíječky a dát tak čas na vychladnutí článků baterie.

Tag Heuer Replica Watches www.cheapscaps.com